Márkné Varga Zsófia írása

Miért mumus? Mert jól lappang, majd tüneteket produkál, de akkor már általában baj van és beavatkozásra lesz szükség. Valóban csak ennyi lehetőségünk van, éldegélünk és egyszer csak beüt a krach és megkapjuk a diagnózist: vastagbél daganat?!
Ez a daganat fajta nem köthető életkorhoz és a nemünkhöz, ahogyan ez a könnyed hangvételű, de súlyos mondanivalójú filmből is kiderül: Egy kis mennyország. Fiatal, 30-as éveiben járó nő, váratlan diagnózist kap: vastagbél daganat. A film szívmelengető, humoros, közben könyörtelenül mutatja be a valóságot, hogy min mennek keresztül a tumoros betegek.
Amit a vastagbél daganatról röviden tudni érdemes
A daganatok kialakulásának folyamata van, ezt szemlélteti az alábbi ábra. Az elváltozások sejtszinten indulnak, ezt nevezzük biológiai kezdetnek. A biológiai kezdettől a tünetek jelentkezéséig terjed a betegség preklinikai szakasza. A betegség kifejlődésének egy másik szakaszhatára a panaszok és tünetek megjelenése. Ezzel veszi kezdetét a betegség klinikai szakasza. A kettő között lehet kimutatni az elváltozást, egy szűréssel.
Ez a vastagbél esetében azt jelenti, hogy a tumorok többsége a bélnyálkahártya jóindulatú mirigyes polipjaiból indul ki. A polip különös alakjáról kapta a nevét: az eleinte ujjhegynyi daganat, amely nyélen ül és fokozatosan növekszik. Ezeket a polipokat, lehet többféle módon szűrni.
Legelőször rektális digitális vizsgálatra kerül sor, mert a daganatoknak mintegy a fele a végbélben, a vizsgáló ujj számára elérhető távolságban, a végbélgyűrűtől számított 7-10 cm távolságon belül helyezkedik el, de a vastagbélszűrésre önmagában alkalmatlan.
Ezután következhet az endoszkópos vizsgálat, melynek egyik formája a flexibilis szigmoidoszkóp akár 60 cm-re felvezethető, így segítségükkel a célállapotok mintegy 60-70%-át jól láthatóvá lehet tenni, a kolonoszkópos vizsgálat pedig a vastagbél teljes hosszának áttekintésére, mintavételre is alkalmas.
Jól látható, hogy mennyire fontos mikor ismerjük fel az elváltozást. A felismerésig eltelt idő elvesztegetett, mert a kezelés csak az után kezdődhet. Minél hamarabb fedezik fel, annál több időt nyerhetünk a beavatkozásra, megszakítva a daganat kialakulásának folyamatát. Ez adja a szűrés fontosságát és értelmét. Szűrésre az egészséges, vagy magukat egészségesnek vélő személyek mennek időről időre. A kezelést igénylő beteg – a szűrésnek tulajdoníthatóan – korábban jut szakorvoshoz, még mielőtt a tünetek vagy panaszok miatt orvoshoz fordult volna. A szűrés tehát nem kórjelző, hanem „csak” valószínűsítő eljárás. A negatív eredmény azt, hogy a vizsgálat idején nem mutathatók ki tumorra utaló jelek. A következő szűrővizsgálatig nincs ok az aggodalomra, hacsak közben nem jelentkeznek tünetek. Ellentétben, ha a szűrővizsgálat eredménye nem negatív, a felmerült gyanú megerősítése, vagy kizárása céljából további, tisztázó eljárásoknak kell követnie. A polipok rosszindulatúvá válása időben elhúzódó folyamat, sokáig a bélfalra szorítkozik, és a kifejezett tünetmentesség ellenére, gyakran szakaszosan vérzik. A vérzés többféle lehet, ebből lehet következtetni arra, hogy hol helyezkedik el a tumor.

Zsolt, Tulassay (2011)
Medicina Könyvkiadó Zrt.
NE várjuk meg, hogy vérezzen! Az ezt megelőző életszakaszban érvényesülnek a daganat keletkezését kiváltó hatások. Ez az elsődleges megelőzésre rendelt idő. A kis polipok valamilyen, a bélfalat érő behatásra jönnek létre. A behatás valamilyen irritáló tényező, amit érzékelhetünk, ha odafigyelünk rá. Ha puffad a hasunk, hasmenésünk, székrekedésünk van, vagy netán váltakozva mindkettő, NE NYUGODJUNK BELE. Az emésztési problémáknak nem a különböző tabletták az ellenszerei, azok csak a tüneteket enyhítik, így elfedve a valós problémát és tulajdonképpen a vastagbél daganat kialakulását segítik elő. Nagyon fontos lenne, hogy már gyerekkorban megtanuljuk, milyen a normális széklet. Erről már írtunk korábban, itt.
Ha nem kezeljük tabuként, hogy mi kerül a WC csészébe és ott minden nap kakaós csigát, vagy banános csokit látunk, nagy baj nem lehet a beleinkkel.