Darwin óta tudjuk, hogy a túlélés nem a legerősebbnek vagy a legintelligensebbnek adatik meg, hanem annak, aki képes – és hajlandó – alkalmazkodni a változásokhoz. A jelenlegi életünk (beleértve a járvánnyal kapcsolatos helyzetet) különösen sok alkalmat ad ennek gyakorlására.
Mindannyian ismerünk valakit, akiről tudjuk, hogy nem volt könnyű élete, mégis legyűri a traumákat, sorra birkózik meg a nehézségekkel, mindig állva marad, és küzd tovább. Van, aki mintha titánból lenne – hiába pofozza az élet, minden tragédia után talpon marad. De biztosan mindenkinek akad olyan ismerőse is, aki a legkisebb nyomás hatására azonnal görcsölni és szorongani kezd, rosszul viseli a változást, a legtöbbször elmenekül a kihívások elől, és egyre-másra gyűjtögeti a kudarcélményeket. Mégis miből adódik ez a különbség? És mit tehetünk akkor, ha könnyebben szeretnénk venni az akadályokat?

Manapság, amikor minden villámgyorsan változik, nekünk pedig egyik pillanatról a másikra kell reagálnunk, nem árt, ha minél jobban fel vagyunk vértezve egy bizonyos „szupererővel”, ami nem más, mint a reziliencia, az a rugalmas ellenálló képesség.
Pszichológiai szakszóval kifejezve rezilienciának nevezzük azt az érzelmi rugalmasságot, amelynek a segítségével könnyebben tudunk alkalmazkodni a nehéz helyzetekhez, és érzelmileg gyorsan visszanyerjük optimális állapotunkat (Gordon, 1995).
Ha röviden akarnánk megfogalmazni, azt jelenti, mennyire tudunk boldogulni, fejlődni még akkor is, ha nagyon nehéz helyzetben találjuk magunkat. Amikor annak ellenére jobban jövünk ki a szituációból, hogy a körülmények nem ezt vetítenék előre, és meg tudunk vele küzdeni, tanulunk belőle.
A reziliencia segítségével könnyebben tudunk alkalmazkodni a nehéz helyzetekhez, és érzelmileg gyorsan visszanyerjük optimális állapotunkat. Mivel a reziliencia egy fejleszthető készség, ezért az Amerikai Pszichológiai Társaság több tanulmányból összeállított 10 módszert, amelyek segítenek a fejlődésben.
1. Alakíts ki kapcsolatokat. A társas kapcsolatok szerepe nélkülözhetetlen lelki egészségünk megőrzéséhez. Kevésbé a mennyiségi, inkább a minőségi kapcsolatok értékesek az érzelmi rugalmasság és a nehézségekkel való megküzdés szempontjából. Igyekezzünk jó kapcsolatot ápolni családtagjainkkal és barátainkkal, de a különböző csoportokhoz való tartozás és aktivitás is elősegíti a nehezebb élethelyzetek feldolgozását. Sőt, ez a folyamat fordítva is működik, hiszen mások támogatása magára a segítőre is pozitív hatással van.
2. Ne tekints úgy a problémákra, mintha leküzdhetetlenek lennének. Stresszes élethelyzetek mindig is lesznek, ezen a tényen nem tudunk változtatni. Azon viszont igen, hogy ezekre a helyzetekre hogyan reagálunk és képesek vagyunk-e meglátni bennük a személyes fejlődés lehetőségét. Próbáld észrevenni azokat az apró dolgokat, amiktől egy picit jobban érzed magad, hogy a jövőben ezeket újra fel tudd használni, amikor szükséged van rájuk.
3. Fogadd el, hogy a változás az élet része. Bizonyos célok a körülmények folyamatos változása miatt nem biztos, hogy mindig elérhetőek lesznek. Próbálj azokra a dolgokra koncentrálni, amiken változtatni tudsz, és tegyél konkrét lépéseket ennek érdekében..
4. Haladj a céljaid felé. Tegyél folyamatos erőfeszítést a céljaidért, az sem baj, ha csak apró lépésekben haladsz. Fontos, hogy reális célokat tűzz ki magad elé, és ebben segíthet az úgynevezett SMART célfelállítás is. Ez azt jelenti, hogy a céljaid legyenek specifikusak, azaz jól körbehatároltak; mérhetőek, tehát számszerűsíthetőek; attraktívak, tehát olyanok, amik egyrészt kihívást jelentenek, másrészt valóban fontosak számodra; reálisak, tehát elérhetőek és nem légből kapottak; végül pedig tervezhetőek, tehát pontosan tudd, hogy mikor és milyen konkrét cselekvésre van szükséged ahhoz, hogy elérd a célodat.
5. Tegyél határozott lépéseket. Ahelyett, hogy azon gondolkozol, hogyan szabadulhatsz meg a nehéz helyzetektől, vagy hogy kerülheted el őket, inkább tedd meg a tőled telhető legtöbbet azért, hogy megoldd őket.
6. Igyekezz megismerni saját magad. Nagy veszteségeket és nehézségeket átélt emberek arról számolnak be, hogy az események hatására sok mindent tanultak meg magukról, és azt tapasztalták, hogy kapcsolataik megerősödtek, ők maguk kevésbé lettek sebezhetőek és jobban bíztak magukban.
7. Tekints pozitívan önmagadra. Bízz a megérzéseidben és abban, hogy képes vagy leküzdeni a nehézségeket. Gondolj vissza olyan kihívásokra, amikor sikeresen vetted az akadályokat, annak ellenére, hogy egy nehéz szituációval álltál szemben.
8. Gondolkodj hosszú távon. Amikor nagyon nehéz helyzetben vagy, próbálj szélesebb perspektívából tekinteni az aktuális problémára. Gondolj arra, hogy ha egy év múlva visszaemlékszel a mai napra, vajon még mindig olyan nagy jelentőséget tulajdonítasz-e majd neki, mint most.
9. Tekints bizakodóan a jövőre. Az optimista gondolkodás lehetővé teszi, hogy elképzeld, a jó dolgok megtörténhetnek veled. Arra próbálj koncentrálni, amit igazán szeretnél, és ne arra, amitől félsz.
10. Figyelj oda magadra. Fordíts figyelmet az igényeidre és a szükségleteidre. Csinálj olyan dolgokat, amik feltöltenek és kikapcsolnak. Igyekezz ezeket a dolgokat rendszeresíteni az életedben, mert ezek lesznek az elsődleges dolgok, amik segítenek megküzdeni a nehézségekkel.
Érdemes ezek közül a tanácsok közül azokat kiválasztani és gyakorolni, amelyek első ránézésre a legközelebb állnak hozzánk, hiszen nem mindenkinek működnek egyformán jól ezek a módszerek. A lényeg, hogy elkezdjünk újfajta szokásokat és szemléletet kialakítani és ezzel elinduljunk a fejlődés útján.