Budakeszi Járás Egészségfejlesztési Iroda
A Biatorbágyi Egészségház, mint Projektgazda 2018. szeptember 1-jén indította el a Budakeszi járásra kiterjedő Egészségfejlesztési Irodát (EFI), amelynek finanszírozása a VEKOP-7.2.2-17-2017-00002 azonosítószámú pályázat keretében, „Közösségek az egészségtudatos lakosságért a Budakeszi Járásban” címmel valósul meg.
Az iroda fő célkitűzései a következőek:
- A budakeszi járás helyi egészségfejlesztési-, népegészségügyi-, mentális kapacitásainak fejlesztése, összehangolása az országos fejlesztéssel.
- Összekötő kapoccsá válni a járásban a működő egészségügyi alapellátás, a járóbeteg szakellátás és az egészségfejlesztési programokat megvalósító szervezetek között.
- Aktív részvétel az országos egészségfejlesztési-, és mentális egészségfejlesztési hálózat létrehozásban, továbbfejlesztésében.
A fenti célkitűzések eléréséhez kapcsolódó tevékenységeink:
- A járási egészségfejlesztési iroda működési, személyi és tárgyi feltételeinek megteremtése, az iroda működési feltételeinek kialakítása.
- Partnerségi együttműködések kialakítása egészségfejlesztési-, népegészségügyi-, egészségügyi-, szociális-, és egyéb releváns intézménnyel, szervezettel, már működő EFI-kel, létrejövő praxisközösségekkel.
- Az alapellátás egészségfejlesztési szerepének erősítése, szűrési tevékenységének támogatása.
- Az egészségügyi ellátórendszer helyi kapcsolatainak fejlesztése, egészségfejlesztéssel összefüggő feladataik összehangolása, koordinálása
- A már létező és működő struktúrákra támaszkodó járási egészségfejlesztési programok kínálatának növelése, új szolgáltatások bevezetése, elsősorban az alábbi területeken:
- rendszeres, életvitelszintű testmozgást ösztönző közösségi aktivitások támogatása
- rendszeres, életvitelszintű egészséges táplálkozást ösztönző közösségi aktivitások támogatása
- a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás visszaszorítását célzó szolgáltatások, programok támogatása
- együttműködés szív-érrendszeri-, és cukorbeteg klubokkal
- idősek közösségben tartásának, szellemi és fizikai aktivitásuk megőrzésének, fejlesztése
- teljeskörű iskolai egészségfejlesztés, munkahelyi egészségfejlesztés, közösségek, önsegítő csoportok aktivitásának támogatása
- a mentális egészség javítása célzó szolgáltatások fejlesztése
- depresszió és öngyilkosság-megelőzés helyi kapacitásainak fejlesztése
- A járás településeinek, önkormányzatainak, civiljeinek minél szélesebb körű bevonása, összefogása, mozgósítása.
- Kapcsolattartás és szakmai együttműködés a szakmai irányításért felelős országos intézettel.
LEZÁRULT A MEGVALÓSÍTÁSI IDŐSZAK
A Biatorbágy Város Egészségügyi Ellátó Nonprofit Kft. 89,92 millió Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült a VEKOP-7.2.2-17-2017-00002 azonosítószámú, „Közösségek az egészségtudatos lakosságért a Budakeszi Járásban” című pályázatával. A projekt keretében jött létre a Budakeszi járás Egészségfejlesztési Iroda.
Az elmúlt 26 hónapban a lakosság felé mindenki számára hozzáférhető és érzékelhető, standard minőségű népegészségügyi szolgáltatásokat nyújtottunk. Szoros együttműködésben dolgoztunk a járás egészségügyi ellátórendszerével (alap- és szakellátás), az önkormányzatokkal, oktatási intézményekkel. Az általunk kínált programok kínálatát az országos népegészségügyi célkitűzések mentén és a helyi igényeknek megfelelően alakítottuk ki a járás sajátosságait figyelembe véve.
Nagyon köszönjük az érdeklődést programjaink iránt, igen nagy számban meg tudtuk szólítani a járás településeinek lakosságát: ez több mint 11 ezer találkozást jelent a Biatorbágyon, Budajenőn, Budakeszin, Budaörsön, Herceghalomban, Nagykovácsiban, Pátyon, Perbálon, Remeteszőlősön, Telkiben, Tökön, Zsámbékon élő emberekkel.
Az iroda működésében a testi jóllétet segítő programok közül különösen népszerűek voltak a könnyen elérhető testmozgás programjaink (jóga, zumba, önvédelem), az életmódváltást támogató tanácsadás, diabétesz klub és a szív-érrendszeri megbetegedések megelőzéséhez kapcsolódó Nordic Walking, túraterápia klubok. Elsősegélynyújtással kapcsolatos ismereteket oktattunk a gyermekeknek, nyári időszakban életmódtáborokban jártunk, színesítettük a gyermeknapi programokat. A járás településein szűréseket, egészségnapokat szerveztünk.
A Lelki Egészségközpont az intézményekben (pl.: önkormányzatok, iskolák, óvodák, családsegítő központok) tartott stresszkezelő tréningeket, továbbá szakembereknek képzést a depresszió felismeréssel, öngyilkosságmegelőzéssel kapcsolatban. A járás településein demenciaszűrést végeztünk az alapellátással együttműködve. A szülőknek a babavárástól (baba-mama klub) a kisgyermekes (kapcsolódó nevelés támogató csoport) az iskolás koron át (tanulást segítő csoportfoglalkozás) szerveztünk programokat.
Együttműködtünk a „Három generációval az egészségért” projektben résztvevő háziorvosokkal.
A járványhelyzet idején különösen használtuk online lehetőségeinket: izgalmas, egészségtudatos magatartással kapcsolatos témákban küldtünk hírleveleket az arra feliratkozóknak, online tanácsadással álltunk rendelkezésre és a közösségi médiában elindítottuk mozgáskihívásunkat.
Köszönjük a sikeres együttműködést a járás települései vezetésének, az egészségügyben dolgozó kollégáknak, a civil szervezeteknek, minden partnerünknek és elsősorban az itt élőknek, akik igénybe vették ingyenes szolgáltatásainkat. Bízunk benne, hogy a járásban élők egészségtudatosságának fejlődéséhez irodánk is hozzájárult.
A munka folytatódik tovább, a 3 éves fenntartási időszakban is készségesen állunk az intézmények, civil szervezetek és a lakosság rendelkezésére.