Tavaly nagy fába vágtam a fejszémet. Korábban nem nagyon vetettem bele magam ebbe a témába, bár mindig is foglalkoztatott az ügy, hogy mi legyen a jobb alsó 6-7-es foghiányommal, amit még alsó tagozatban húztak ki iskolafogászaton. Azt mindig is tudtam, hogy a hídnak nevezett megoldást nem akarom. Nem pártolom az egészséges fogak (mert szerencsére nekem azok) lecsiszolását, hogy hiányt pótoljunk. Kizárt. Nem marad akkor túl sok választás két darab fog pótlására, mint a fogbeültetés. Ismertebb nevén implantátum (Gyógyászati funkcióval bíró segédeszközök, melyek nem testidegen anyagból készülnek. Célja a szervezetben valami hiányos résznek a pótlása)
Ez egy hosszadalmas és költséges vállalkozás, de ha betartjuk szakorvosunk tanácsait, akkor a beültetett fogak megfelelő ápolással egyenértékűek lehetnek a saját fogaikkal.
Mielőtt elkezdődne a kivizsgálás három fő kérdés hangzik el minden fogorvos szájából:
1, Van- e bármi szív- érrendszerei betegsége?
2, Ismert-e cukorbetegség?
3, Dohányzik?
Miért is fontos ez? Ez a három, vagy bármely ezek közül kizáró indok lehet a 18 életévét betöltött páciens fogbeültetése alkalmával.
Így hát nem mindenki alkalmas fog implantálásra.
Vessünk egy pillantást a dohányzás kérdésére, hiszen az az egyetlen ellenjavallat, amin magunk is tudunk változtatni.
A dohányzás ártalmai nagyon sokrétűek a fogbetegségek tekintetében. Régebbi tanulmányok csak a magasabb fogkőképződést (a lepedék összetétele megváltozik főként a kátrány és nikotin miatt) hajlamát, az eltérő szájflórát említették. Napjainkban már az ismert fog elszíneződéstől, a kellemetlen leheleten (sokszor jelentéktelennek tartják) át, a nyálkahártya elváltozásokon érintve a fogínysorvadásig majd az azt követő fog elvesztéséig sok minden róható a dohányzás bűn lajstromára.

Kutatásokkal alátámasztották, hogy a dohányzásnak immunkárosító hatása van, ezért komoly veszélyt jelent a fogágyelhalásnak, továbbá fontos, hogy a kialakult fogínysorvadás (Az íny gyulladása az immunrendszer gyengeségét jelzi. Az ínyben lévő sejtek a nikotin hatására roncsolódnak, így a keringés lelassul) következtében elvesztett fogak pótlása sok esetben fogbeültetéssel nem korrigálható, hiszen a gyógyulási folyamat is lelassul a csont és a nyálkahártya betegségei miatt. Más technikával készített fogpótlások (pl: híd) élettartama pedig lényegesen rövidebb lehet, mint a nemdohányzóknál.
Amerikában 10 éven át követtek egy kutatásban részt vevő ember csoportot, akik arra vállalkoztak, hogy egyszerre vetik alá magukat fog beültetésnek. A megfigyelteket a két csoportra osztották. Voltak a dohányos, implantátummal rendelkezők- és voltak, a nemdohányos, implantátummal rendelkező emberek. Mindkét csoportban ugyanazt a szájhigiéniai előírást követték, ám arra a következtetésre jutottak a kutatók, hogy a dohányzók csontelhalási aránya kétszer annyi volt, mint, aki nemdohányzott.
Ezek fényében az a dohányos, aki azt gondolja, hogy a dohányzással egybekötött megfelelő szájhigiénia fenntartásával a dohányzás káros mellékhatásai kellőképpen minimalizálhatók, mi több semlegesíthetők, téved. Hiába a rendszeres fogorvosi kontroll, hiába a legkülönfélébb szájápolási termékek megvásárlása, ha eközben dohányzik. Az egyetlen megoldás a cigarettáról való lemondás, mely nem csak a fogak, hanem tudjuk, hogy az egész test- szervezet egészsége szempontjából elengedhetetlen. Hosszútávon sem a saját fogait nem tudja megóvni, sem azok hiányában a pótolt fogat. Egy rossz alapra nem tud még a legjobb fogorvos sem jól és tartósan építkezni.
Ha vannak olyan szerencsések, hogy megőrizték a fogaikat, vigyázzanak továbbra is rájuk és ne dohányozzanak, mert, amint fellép a fogvesztés és annak pótlása jön szóba, a fogorvos bizony mondhat nemet a kezelésre, ha továbbra is fennáll a dohányzás.
A nagyobb fogászati beavatkozások előtt minden dohányosnak szigorúan javallott a cigaretta elhagyása!
Tóth Erzsébet
Országos Korányi Pulmonológiai Intézet
Dohányzás Leszokást Támogató Központ