
Durucz Péter írása
Mikor valaki, elhatározza, hogy leszokik a dohányzásról, vagy csak csökkenti az elszívott cigaretta mennyiségét, akkor az egyik legfontosabb dolog összeszednie, hogy mi is az, amit nyer a cigaretta letételével és mit veszít azzal, ha elhagyja ezt a függőséget.
A dohányzásról leszokni nem könnyű, jobb, ha az ember rá sem szokik. Ezt mindenki tudja. Mire az ember végez a gimnáziummal, addigra három hordót is feltudna tölteni azzal, hogy miért is nem jó a dohányzás.
Lássuk, mi a leszokás nyeresége
Elkerülhető/megelőzhető egészségügyi kockázatok
Aki dohányzik, csak a cigarettásdobozon levő képek alapján feltudna sorolni 5-10 nagyon komoly lehetséges következményt, amit ez a szokás okoz és ennek ellenére mégis tovább folytatja. Rák, szívérrendszeri kockázat, csökkenő teljesítmény sportban vagy szexuális téren és egyebek.
Pénzspórolás Az emberek rendszerint fel szokták sorolni, hogy rettentően sokba kerül. Ha valaki egy héten akár csak 2 doboz cigarettát szív el 1500 forint/doboz áron, akkor az egy hónapban 12.000 forint.
Üde megjelenés Megszűnik a kellemetlen szájszag/szag, amit a dohányzás eredményez.
Példamutatás Rokonoknak, gyerekeknek, unokáknak a példamutatás, az ő egészségük megőrzése.
Időnyereség
Nagyon nagy időveszteség is tud lenni a dohányzás. Ha a fenti példánál maradunk, ahol heti 2 dobozzal szív el a képzeletbeli alanyunk és egy cigaretta elszívására csak 5 perc időt számolunk, akkor az naponta legalább 30 perc nyereség lehet.
Változó testkép
A genetikai adottságokon túl hosszútávon a dohányzás elhagyásának hatására a bőr kevésbé ráncosodik, szürkül meg és kisebb eséllyel változhat meg a hangunk.
Köhögés, krákogás megszűnése
Én vagyok a főnök az életemben
Talán a legfontosabb érv, ami el szokott hangzani, hogy én irányítsam az életemet, ne kelljen a cigarettához igazítanom magamat.
… Akkor mégis miért dohányzunk?
Fel kell tenni a kérdést: mit nyerek a dohányzással? Kétségkívül van nyeresége, ha nem lenne, akkor senki sem élne vele. Minden viselkedésnek, amit végez az ember, oka van, valamifajta nyeresége és így van ez a dohányzással is. Ha oda akarunk figyelni az egészségünkre, nem elég a fizikai függőséget megszüntetni, a viselkedéses függőség szintén rettentően fontos. Hiába tesszük fel a nikotintapaszt, ha a nikotinon túl azért járunk dohányozni, mert a munkatársainkkal ekkor tudunk beszélgetni, vagy a vizsgaidőszakban két tétel között valami indokot keresünk 5 perc szünet tartására.
Na és valljuk be, a cigaretta (még mindig) menő. Lehet szó lázadó tinikről, akik a közös „bűnözés” segítségével kacsolódnak, egy, a világ gondjain merengő költő előtt elhamvadó cigarettavégről, vagy a környezetre fittyet hányó alakról, aki csak lazán elpöcköli a csikket. Társadalmunkban nagyon komoly kialakult dohányos kultúra van, de vajon miért lehet vonzó akár csak a másik nem számára aki dohányzik, miért akarna valaki randira menni valakivel, aki mérgezi magát, csökken a teljestőképessége és még büdös is lehet?
Az evolúciós pszichológia válasza erre a handicap (esetleg magyarítva írnám: hendikep) elméleten alapszik. Ezt az elméletet talán a pávákkal lehet a legjobban elmagyarázni.
Gondoljuk csak végig, hogyan is néz ki egy páva? Egy nagy madár, hatalmas, szörnyen színes farktollakkal. Ezek a tollak a nőstények számára vonzóak, a szerepük a szaporodásban keresendő, de rengeteg hátrányuk is van. Képzeljük el, hogy olyan ruhában kéne mászkálnunk, mint a pávák tollai. Nagyjából annyira nehezítenék a mozgásunkat, mintha kinyitott esernyővel kéne mindig járnunk. Ha egy ragadozó prédának szemeli ki a pávát, akkor annak a tollai nem csak nem rejtik el, hanem még a menekülésben is lassítják. A józan paraszti ész azt diktálná, hogy a ragadozó elől elmenekülni képtelen páva egy evolúciós zsákutca.
De akkor miért alakult ki ez az önmagát nehezítő kinézet? A válasz az, hogy annak a pávának, aki a hátráltató tényezők ellenére is képes megmenekülni a ragadozó elől, annak nagyon jó adottságai lehetnek.
Jól emlékszem, amikor a gimnázium utolsó évében egy ismerősömmel a dohányzásról beszélgettünk. Elmondta mikor szokott rá és, hogy nem akar leszokni és amúgy is, a dohányzás ellenére is ő a legjobb focista az iskolában . A pávás hasonlattal összevetve, milyen erős ember az, aki állandóan mérgezi magát és még így is a legjobbak között tud lenni. Ez a férfi, aki akkor még srác volt, azóta is dohányzik. Persze már nem tud olyan jól futni és focizni…
Később elmesélte, hogy a barátnőjével való szakítás után szokott rá a cigarettára bánatában. Ez egy gyakori tévhit, hogy a cigaretta csökkenti a szorongást és a stresszt. A nikotin csak akkor csökkenti a stresszt, ha az az elvonási tünetek miatt jelentkezik. Nem a cigaretta, hanem a dohányzás folyamata az, ami nyugtatólag hathat.
Ha szeretne tudatosabban foglalkozni a dohányzásával, vagy esetleg le is tenné a cigit, keressen minket a szeker.eniko@efibiatorbagy.hu emailcímen és érdeklődjön csoportos foglalkozásainkról, online is elérhető anyagainkról.

Durucz Péter
+3670 503 9401
durucz.peter@efibiatorbagy.hu