Gyakorlatok és tippek

Az életünket külső és belső történések egyaránt befolyásoljak. A külső behatás alatt azokat a helyzeteket értem, ami felett viszonylag kevés kontrollom van, ilyen lehet pl. hogy várakozom a dugóban, vagy esős reggelre ébredek. Persze nem azt mondom, hogy én ebben a cselekedetben nem vagyok jelen, de vannak helyzetek, amikre nem tudok hatást gyakorolni, azaz nem tudom magát a helyzetet megváltoztatni. Nem tudom a dugót megszüntetni, és nem tudok napfényt varázsolni az esőben.

És itt jön a belső befolyásolásom, azaz a szabad belső döntésem, afölött, ahogy én a külső helyzetemre hogyan reagálok. Bizonyara észrevette már magán, hogy voltak olyan napjai, amikor nyugodtabban reagált egy városi dugóra, és lehet volt olyan is, amikor feszültebb volt. Tehát a gondolkodásan, ahogy a helyzetet értékeli kihatással van arra, hogyan érzi magát. Minél inkább elégedettnek érzi magát a világgal, annál inkább jelennek meg kellemes érzések önben, és ez igaz a fordítottjára is, minél inkább elégedetlen a körülményeivel, önmagával, annál nagyobb valószínűséggel megy bele egy negatív érzelmi spirálba, ami egyre mélyebbre fogja önt vinni.

Mit gondol az, hogy boldognak érzi magát, az hány százalékban öröklött rész, és hány százalék tulajdonítható a saját tetteinek. Az, hogy mennyire vagyunk boldogok, az 50%-ban a genetikai, öröklött részünktől függ, A külső környezet 10% -ban határozza meg boldogságunkat, ide tartozik a kultúra amelyben élünk, és az anyagi helyzetünk is. A maradék 40% pedig a saját szándékos tetteinket teszik ki, ez az a rész, ami kizárólag önön múlik.

És most nézzük meg mik azok a területek, ahol a boldogságunk fokozásán tudunk dolgozni.

 

  1. Hála kifejezése

Hálánkat kifejezhetjük embertársainknak, és természetesen transzcendens élményt is biztosít, ha egy felsőbb erőnek, vagy éppen Istennek adunk hálat. A hála erősíti az immunrendszert, és a stressz szintünk is csökken.

2. Optimizmus gyakorlása

Ez nem azt jelenti, hogy tagadna a realitást! Csupán egyfajta gondolati átkeretezésre hangolódjon. Gondolja végig ha bosszús helyzet éri, hogy mire tanítja magát a szituáció. Érdemes azt is megfontolnia, hogy milyen képessége fejlődik általa.

3. Jó cselekedetek gyakorlása

Ha jót cselekszünk másokkal az önmagunk és mások pozitív észleléséhez vezet. Fontos, hogy önmagunk kárára ne tegyünk jót másokkal, és találjuk meg azt a határt, ami mentén egészséges önzetlen cselekedet tud kialakulni bennünk.

Írta: Barabás Mónika pszichológus,

Pszichomegálló Tanácsadó és Terápiás Központ vezető