Ezzel a cikkel, szeretnénk segíteni az eligazodásban, ezért összegyűjtöttünk néhány fontos és hiteles forrást a COVID-19 tesztek és az oltás témakörében.

Szűrés, tesztelés. Mi a különbség az antitest és az antigén teszt között?

(Az Egészségházban végzett COVID 19 tesztek alapján)

Antitest teszt:

Ár: 5000 Ft

Célja: Kimutatni, hogy a vizsgált személy átesett-e a fertőzésen.

Vizsgálat menete: A vizsgálat vénás vérből történik.

Kell rá készülni? Nem

Antigén teszt:

Ár: 10 000 Ft

Célja: A vírus jelenlétének kimutatására szolgál a fertőzöttség korai szakaszában

Vizsgálat menete: A vizsgálat az orrgaratból levett mintából történik.

Kell rá készülni? A vizsgálatot megelőző 1 órában kerülni kell a dohányzást/orrfújást

Néhány információ az oltásokról:

forrás: vakcinainfo.gov.hu

A fertőzéseket kiváltó kórokozók, köztük a vírusok okozta fertőzések ellen védőoltásokkal lehet a leghatékonyabban védekezni. A védőoltás lényege, hogy a szervezetben immunválaszt váltunk ki a kórokozó (ez esetben az új koronavírus) ellen, és ezzel kialakítjuk a védettséget. A vakcinák hosszú távú védettséget is biztosíthatnak.

Az oltási sorrend:

forrás: nnk.gov.hu/

Covid-19 vakcinával történő oltás, a TAJ számmal rendelkező 18 év feletti állampolgárokat érinti, akiknél az elmúlt 6 hónapban nem igazolódott a COVID-19 fertőzés (függetlenül attól, hogy volt-e tünetekkel járó megbetegedés). Tehát, aki a tavaszi hullámban átesett a fertőzésen, oltható.

A lakosság tömeges oltásánál prioritási sorrendet kell felállítani, amelynek alapját az önkéntesség, és a COVID-19 koronavírus okozta megbetegedés szempontjából való veszélyeztetettség képezi.

A hivatalos sorrend itt található A COVID-19 védőoltásra jelentkezési hely az egészségügyi és egészségügyben dolgozók számára .

  1. Egészségügyi dolgozók
  2. Szociális ellátásban dolgozók és szociális ellátásban részesülő személyek
  3. A COVID – 19 fertőzés szempontjából kockázati csoportba tartozó 60 évnél idősebbek
  4. A rendvédelmi szervek azon dolgozói, akik munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakossággal
  5. 15-59 évesek, akiknél fennállnak a fokozott kockázatot jelentő alap/társbetegségek
  6. Kritikus infrastruktúrában dolgozók
  7. Valamennyi 18-59 éves, akik a fenti kockázati csoportokban nem tartoznak

A regisztráció menete

forrás: vakcinainfo.gov.hu

A regisztráció célja az igényfelmérés, annak érdekében, hogy meg tudják becsülni, hányan szeretnének élni a védőoltással. Az oltás nem a regisztráció sorrendjében fog történni, hanem az oltási terv szerint.  Önmagában a regisztráció nem jár kötelezettséggel, ha valaki meggondolja magát, tiszteletben tartják a döntését. Egyelőre a vakcinák közül nem lehet választani.

A név, lakcím, TAJ szám és az elérhetőségek megadásával lehet regisztrálni itt: Vakcinainfó (gov.hu)

A járvány elleni védekezés új szakaszhoz érkezett azzal, hogy az első oltóanyag, a Pfizer-vakcina (amely 2020. december 26-án érkezett meg Magyarországra) megkapta az Európai Gyógyszerészeti Ügynökség engedélyét így elkezdődhetett az egészségügyi dolgozók oltása.  2021 első felében várhatóan újabb vakcinák kaphatják meg a gyógyszerészeti hatóságok engedélyét, és akkor további vakcinák is érkezhetnek, amelyekkel megkezdődhet a lakosság tömeges oltása.

Oltópontok

Budakeszi járásban az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet oltópontját lehet felkeresni. A további oltópontok ezen az oldalon találhatóak: https://www.nnk.gov.hu

Korányi Pulmonológiai Intézet címe:
1121 Budapest, Korányi Frigyes út 1. J. épület

Bejelentkezési időpont:
vezetékes szám: 7:30 – 14:30; mobil szám: 7:00 – 19:00

Telefonszáma:
06-1/391- 3250, 06-30/634-9267

Online elérhetőség:
oltopont@koranyi.hu

Hogyan zajlik az oltás?

forrás: https://semmelweis.hu/

Pfizer koronavírus elleni vakcina speciális, -80 Celsius fokos hűtést igényel amit a Semmelweis Egyetem Központi Gyógyszertára biztosít. Innen zárt hűtőláncokon keresztül kerül el a védőoltás az oltópontokra, ahol az ampullák normál hűtőben 5 napig tarthatók el. A 16 éven felüliek részére adható oltás nem fecskendőben, hanem ampullás kiszerelésben érkezik, egy ampulla öt adag vakcinát tartalmaz, így az oltást végző szakemberek készítik elő az injekciót a védőoltás beadása előtt. A felkarba kapott oltásból a teljes védettség kialakulásához szükséges egy ismétlő injekció is, melyet az első oltást követően a legoptimálisabb esetben a 21. napon – vagy ha ez nem lehetséges, akkor a 19-23. közötti napokon – kap meg a páciens.

Az oltáshoz kapcsolódóan az európai törzskönyv, nem fogalmazott meg speciális ajánlásokat, csak az egyébként is alkalmazott óvintézkedések javallottak. Eszerint célszerű NEM éhgyomorra érkezni az injekció beadásához, majd az oltást követően fél órás várakozás javasolt.

Hogyan zajlik a szervezetben az oltás?

A videó megtekintéséhez kattintson az alábbi szövegre vagy a képre.

Ez egy rövid, magyar tájékoztató nyelvű videó arról, hogyan működnek az oltások az emberi szervezetben.