Márkné Varga Zsófia írása

Nincs stressz csökkentő módszer, amelyben ne hangozna el a fenti mondat. Ezért mielőtt bemutatnánk a gyakorlatokat, tisztáznunk kell, hogy mit is jelent mély levegőt venni.
Ilyenkor általában mindenki arra gondol, hogy jó hosszan beszívja a levegőt mondjuk a száján, mert ott sok fér be. Ezzel viszont egy jó nagy, de sekély levegőt vettünk, mert csak a tüdő felső részét hoztuk mozgásba. A MÉLY jellemzőt úgy próbáljuk meg elképzelni, hogy fentről lefelé haladva kihasználjuk az összes lehetőséget, ahová levegőt szívhatnánk, vagyis a tüdőnk alsó részét dolgoztatjuk.
Ahhoz, hogy oxigénhez juttassuk a testünket, le kell szívnunk a levegőt a tüdő aljába, mert ott fokozottabb a vérkeringés, a tüdő formájából adódó nagyobb felület és az itt található több kis ér miatt.
Ha tüdőnk felső részébe vesszük a levegőt nemhogy ellazulnánk, hanem kifejezetten stresszhez hasonló állapotot idézünk elő a szervezetünkben. A szájon át történő légzéssel a mellkasunkat hozzuk mozgásba, vagyis a tüdőnk felső részébe vesszük a levegőt, ezzel az idegrendszer „üss vagy fuss” válaszát aktiváljuk. Figyeljük csak meg valaki légzését a környezetünkben, ha ideges, vagy aggodalmaskodik. Szinte kapkodja a levegőt, a mellkasa erőteljesen hullámzik. Stresszes állapotban hajlamosabbak vagyunk arra, hogy a szánkon át vegyük a levegőt. Ez a normálisnál hangosabb, gyorsabb és látható mozgással jár, gyakran sóhajtozások kísérik. Sokan észrevétlenül, állandóan így lélegeznek, rossz szokásként, ezzel folyamatosan magasszinten tartva az adrenalin szintjüket.
A mély légzés fontos tulajdonsága, hogy a rekeszizmunkat mozgatjuk közben. A rekeszizom aktivitásához elegendő egy lehelet finom, orron át történő levegővétel is. Ekkor automatikusan lefelé nyomódik a rekeszizom, ezáltal a has enyhén előre domborodik. A kilégzéskor ellenben felfelé mozog a rekeszizom, csökken a nyomás a hason, tehát besüpped.
Milyen tehát a mély levegővétel? Csendes, rendszeres és az orron át történik, pont, mint egy nyugodtan alvó csecsemőnél.
Ha sikeresen akarjuk alkalmazni a stresszcsökkentő technikákat élesben, elsőként a helyes légzést kell alaposan begyakorolnunk stresszmentes időben. Hiába a sok tudomány, ha az agyunk nem jut elegendő oxigénhez, nem fogunk emlékezni semmire..
A következő hírlevélben küldjük a videót, amiből elsajátítható, hogyan kell mély levegőt venni. Iratkozzon fel egy a szekereniko@efibiatorbagy.hu emailcímre küldött levéllel, hogy Ön is megkapja!