„Csak az egészség meglegyen, a többi nem számít!” – mondják és gondolják is sokan, és ennek a mondatnak most különösen megnőtt az aktualitása. De mi köze a légzésnek az egészségünkhöz?
Gánóczy Andrea  logopédus írása

Woman breathing in a natural and healthy environment silhouette on watercolor background. Her lungs and her head are branches of a tree with flying birds, Healthy life concept., Image: 415271642, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, DPphoto

„Csak az egészség meglegyen, a többi nem számít!” – mondják és gondolják is sokan, és ennek a mondatnak most különösen megnőtt az aktualitása. De mi köze a légzésnek az egészségünkhöz? Talán több, mint gondolnánk.

Nem mindegy, hol vesszük a levegőt? Orron vagy szájon át? Hasonlítsuk össze, mikor mi történik.

orrlégzés   szájlégzés
felmelegíti és nedvesíti a levegőt a levegő akadálytalanul jut be az alsó légutakig
kiszűri és elpusztítja a szennyeződések, kórokozók 60%-át nincs szűrő funkció, az első immunkapuk a mandulák lesznek
szabályozza a légzés mennyiségét akár többszörös mennyiségű levegő juthat a szervezetbe
védi a fogakat és az ínyt a fogak, íny, nyálkahártya fokozottan ki van téve a fertőzéseknek, gyulladásoknak
segíti az immunrendszer működését, annak része gyengíti az immunrendszert

Az orrlégzés jelentősége ennél jóval kiterjedtebb, de már ennyiből is látszik, hogy mennyire fontos az az egyszerű mondat, hogy lehetőség szerint MINDIG AZ ORRUNKON KERESZTÜL LÉLEGEZZÜNK!

„A fertőzések, infekciók három fő útja, melyen át a kórokozók a szervezetbe kerülnek: a légutak, a bőr és a tápcsatorna. Fertőzési kapu szempontjából a légúti fertőzések a legfontosabbak, mivel a légúti nyálkahártyán keresztül a fertőzés könnyen a vérkeringésbe juthat.  Szájon át történő légzés esetén a levegő káros szennyeződéseinek teljes tömege a garatba, a gégébe és a mélyebben fekvő légutakba kerül és ott különböző kóros elváltozásokat idézhet elő. Ezért a belélegzett levegőnek a portól és a vele bejutó kórokozóktól történő kiszűrése, a szervezet biológiai védekezésének rendkívül fontos része.” (www.orrklinika.hu)

Ezeknek a mondatoknak most még fontosabb az üzenete: használjuk a szervezetünk beépített szűrőrendszerét, az orrunkat! Kezdjünk el tudatosan figyelni arra, hogy hol vesszük a levegőt, és korrigáljuk, ha nem az orrunkon történik.

Kapunk-e elég levegőt az orrunkon keresztül? Ha 2 percig tudunk az orrunkon venni levegőt különösebb légszomj nélkül, akkor igen. A szervezetünk lehet, hogy hozzászokott egy többszörös levegőmennyiséghez, de ez nem jelenti azt, hogy annyira is van szüksége, sőt. Mivel a belélegzett levegő mennyiségét semmi nem korlátozza, nincs visszajelzésünk arról, mi az elég, és mi a sok. A mai társadalomban, az életmódunknak köszönhetően szinte mindenki túllégzik, melynek számos negatív hatása van hosszú távon a szervezetünkre nézve. A jólét ezek szerint nem jár együtt a jólléttel – ez utóbbi megőrzésére tudatos erőfeszítéseket kell tennünk. Az egészséges étrend, a több mozgás már előtérbe került, de a legalapvetőbb funkciónk, a légzés még mindig az automatizmus szintjén áll, láthatatlanul is nagyon sok tünetet, krónikus betegséget okozva.

Lássuk lehetőségként ezt a vírust, ami most megjelent. Talán több időnk van most arra, hogy a légzésünk, saját működésünk megfigyelése és megismerése felé forduljunk, és változtassunk egy nagyon aprónak és egyszerűnek tűnő dolgon: a légzésünkön. A kevesebb – több. Az orrlégzés a természetes védekezés legalapvetőbb mozzanata. Használjuk!

Irodalom: www.buteyko.hu Patrick McKeown: A légzés ereje P. Mckeown: A gyógyító légzés