Ahogy világszerte, így hazánkban is egyre inkább hódít az elektronikus cigaretta (e-cigaretta) használata. A világhálón rengeteg téveszmével találkozhatunk, ahol, akár magukat szakértőnek nevező emberek írnak arról, hogy az e-cigaretta segít a dohányzásról való leszokásban vagy akár arról, hogy a hagyományos dohánytermékkel szemben kevésbé káros. Ezek az állítások egyelőre nem nyertek egyértelmű igazolást. Hagyományos cigaretta kontra e-cigaretta: Vizsgálatokkal kimutatták, hogy például szénmonoxid kisebb részben van jelen az e-cigarettánál, mint a hagyományos cigaretta esetében. Ellenben több fém találtató benne. A felnőtt fogyasztók több mint fele együtt használja az e- és a hagyományos cigarettát. 

A jogszabályok értelmében Magyarországon az e-cigarettára ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a hagyományos dohánytermékekre, eszerint ahol dohányozni tilos, ott tilos az e-cigarettát is használni, valamint csak Nemzeti Dohányboltokban 18 éves kor felett lehet e-cigarettát és (nikotintartalmú ízesítés nélküli vagy nikotinmentes ízesített) utántöltő folyadékot vásárolni. 

Akkumulátorral működő eszköz, amely fűtőelemet használ a patronban lévő e-folyadék (e-liquid) melegítéséhez. A melegítés hatására szilárd, folyékony és légnemű halmazállapotú részecskék keveréke (aeroszol) jön létre. Ezek összessége mérgező vegyületet alkot. Ezt az aeroszolt szívják be a szívókán át. A liquid lehet nikotintartalmú vagy nikotinmentes, továbbá ízesített (sejtkárosító és gyulladáskeltő hatással bír) vagy ízesítés nélküli. A legtöbb e-folyadék tartalmaz nikotint, még akkor is, ha ez nincs feltüntetve és nikotinmentesként forgalmazzák. 

A készülékek típusbesorolása a következő lehet: 

Jelenleg a fiatal korosztályt (USA) tekintve a legnépszerűbb e-cigaretta típus a JUUL, amely úgy néz ki, mint egy pendrive, és használat közben kevés látható aeroszolt produkál. Cserélhető patronjában nagyságrendileg ugyanannyi nikotint tartalmaz oldott formában, mint egy csomag cigaretta. 

Kinézetét tekintve, csak az emberi képzelet szab határt: pendrive, hibajavító, toll, de akár rúzs formát is ölthet. Ezeket úgy tervezték, hogy vonzóak legyenek a tizenévesek számára, és egyes típusait akár észrevétlenül is használni tudják felnőttek jelenlétében. Magyarországon a tinédzserek körében is évről évre egyre nő azok száma, akik rabjává válnak e káros eszköz használatának.  

Használata bizonyítottan összefüggésbe hozható több, nem csak tüdőt érintő károsodással, például: sejt roncsolás, immunrendszer-gyengítés, érelmeszesedés, daganatos sejtek kialakulása, asztmatikus tünetek, szájüregi betegségek, magzati károsodás.  

Ahogy a hagyományos cigaretta kifújt füstje káros, úgy az e-cigaretta kilélegzett aeroszolja is tartalmaz egészségre káros anyagot. Tehát itt is kerülni kell a passzív dohányzás lehetőségét. 

Tóth Erzsébet 

Országos Korányi Pulmonológiai Intézet 

Dohányzás Leszokást Támogató Központ