Turzai Judit írása

Az Amerikai Életmódorvostani Társaság által készített modellábra jól összefoglalja, hogy mely területeken érdemes foglalkoznunk az egészségünk és hosszú távú jóllétünk érdekében.
Rendszeres testmozgás
Bár az elmúlt évek javuló tendenciát mutatnak, sajnos még manapság is jellemző a magyar lakosságra a mozgásszegény életmód, ami lássuk be, előbb-utóbb az egészségünk kárára megy, negatív következményekkel. Pl.: gyomorpanaszok, magas koleszterinszint, magas vérnyomás, elhízás, cukorbetegség stb.
Így a legfontosabb, hogy minél többet mozogjunk! Keressünk egy olyan mozgásformát, amit szívesen csinálunk. Egy nagy séta, jóga, pilates, bicikli, úszás, zumba, súlyzós edzés, bármi, ami örömmel tölt el minket és azonnal hiányozna, ha abbahagynánk. Mindeközben több tesztoszteront és növekedési hormont is szabadít fel természetes módon, amik aztán a közérzetet javítják.
Egészséges táplálkozás
Hippokratész szerint „Az ételed legyen az orvosságod!”. Már az ókorban megfigyelték, hogy a táplálkozás és a betegségek kialakulása között szoros kapcsolat áll fenn. Tehát míg a helytelen táplálkozás következtében különféle betegségek alakulhatnak ki, azaz képesek vagyunk az evésbe belebetegedni, ugyanúgy a helyes táplálkozás, a megfelelő tápanyagok bevitele a gyógymódot is jelentheti. Fontos azonban megjegyezni, hogy tudósok manapság sok párhuzamot találnak az ételhez és a különböző narkotikumokhoz köthető függőségek között. Itt a problémát jellemzően a feldolgozott ételekben lévő tartósítószerek és adalékok adják. Ha ilyen feldolgozott élelmiszereket viszünk be egész nap, hamar függővé válhatunk anélkül, hogy annak tudatában lennénk – ezért nagyon fontos, hogy friss ételekkel tápláljuk szervezetünket (ezek között is minél gyakrabban teljes értékű, növényi alapú élelmiszerek). Fontos: Csak akkor együnk, ha valóban éhesek vagyunk!
Nyugodt alvás
Az alábbi felsorolásból próbáljuk meg minél többet alkalmazni:
- Próbáljunk meg lehetőleg ugyanabban az időpontban lefeküdni.
- Lehetőség szerint legalább 7-8 órát aludjunk naponta.
- Ne fogyasszunk serkentő hatású italokat (koffein, energiaital) és nehezen emészthető ételeket az esti órákban.
- Mindennap jól szellőztessük ki az a helységet, amiben alszunk.
- Lefekvés előtt lehetőleg ne nézzünk monitort vagy kijelzőt (telefon, tablet, számítógép, tévé)
- Elalváskor legyen teljes sötétség körülöttünk.
- Alváshoz az ideális hőmérséklet általában 19-20 Celsius fok, a túl hideg vagy túl meleg szoba nem segíti a pihentető és nyugodt alvást.
Dohányzás mellőzése
Aki sosem élt vele, milyen jól teszi! Aki leszokott már róla, tartsa meg jó szokását! Aki pedig dohányzik, annak számos kockázattal tisztában kell lennie. Unalomig ismert frázis, azonban mindig fontos hangsúlyozni, hogy a mai kor emberének egyik legnagyobb ellensége a cigaretta, hiszen második a sorban a légzőszervi megbetegedések okai között. De továbbmenve, a dohányzás nem csak a tüdőt, hanem az egész testünket károsítja, gondoljunk itt a szív-érrendszerre, csontokra, fogakra, bőrünkre, nem beszélve arról, hogy komoly függőséget okoz!
Stressz csökkentése
A mai rohanó világban nagyon nehéz stresszmentes életet élni, gyakorlatilag kizárt. De mégis, törekedni lehet rá, márcsak azért is, mert a kortizol (stresszhormon) emelkedésével elsőként rossz közérzetünk lesz, majd anyagcsere problémáink lesznek, ami testsúly gyarapodást eredményez főleg has és csípőtájékon (gondoljunk csak az öltönyös, pocakos topmenedzserekre…) és számos további fizikai és pszichés betegség kialakulásához vezethet. Relaxálás, meditálás, sport vagy éppen csak egy jó nevetés, ezek mind-mind segíthetnek a stressz csökkentésében.
Szociális kapcsolatok ápolása
Egyet mindenképpen leszögezhetünk, az ember szociális lény, melynek legfontosabb eleme, hogy interakciókon keresztül mentális és érzelmi aktivitást szükséges megélnie ahhoz, hogy egészséges maradhasson. Ha ez azonban hosszú távon hiányzik, az jelentősen megemeli, a mentális, szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát. Ezért rendkívül fontos, hogy egészségünk fenntartása szempontjából értékes, rendszeresen ápolt kapcsolatokat tartsunk fent.