Társadalmunk egyértelműen elítéli azt a kismamát, aki dohányzik, mégis nagyszámban látjuk ezt a jelenséget. 

Már jóval a fogantatás előtt javasolt a leendő szülők (mindkét fél) számára a dohányzás abbahagyása. A nő teherbeesése előtt hónapokkal, de akár évekkel korábban javasolt a dohányzást abbahagyni, hogy kellőképpen kitisztuljon a szervezete a megtermékenyítés előtt. 

Az anyaméhben cigarettafüstnek kitett magzat esetében nagyobb a születési  rendellenességek bekövetkezésének kockázata. Ezek a gyerekek fogékonyabbak  lehetnek bizonyos egészségi problémákra, mint a nem dohányzó terhes nők babái. Kutatások alapján kimutatták, hogy a dohányban lévő mérgek a DNS megváltozását idézhetik elő a fejlődő magzatban. Mindez a felnőttkorra is kihat. A cigarettafüstben több mint hétezer vegyi anyag található, ezek közül több száz ártalmas, 89 pedig rákkeltő.  A várandósság alatt dohányzó nők babái alacsonyabb súllyal születnek általában, és nagyobb valósínűséggel válnak nikotinfüggővé felnőttkorukban. 

A hat legsúlyosabb dohányzás általi következmény, ami egy magzattal történhet:  halvaszületés, koraszületés, hirtelen csecsemőhalál szindróma (bölcsőhalál),  szívelégtelenség, légzési problémák, idegrendszeri zavarok.

Egyetemi kutatásokkal kimutatták, hogy másként hatnak a fiú és másként a lány magzatra a cigarettában lévő vegyianyagok. A kislányoknál sejtanyagcsere károsodást mutattak ki és korábbi menstruáció megindulást, felnőttként magasabb számban bizonyított a petefészek és az emlőrák kockázata is. Míg a kisfiúknál májzsugorodást okozott a dohányfüst.  

Felmérések bizonyítják, hogy azok az édesanyák, akik terhességük alatt dohányoznak, rosszkedvű csecsemőket hozhatnak a világra. Ellenben a terhességük alatt nem dohányzó nők kiegyensúlyozottabb babákat szülnek. 

Az anyatej akkor optimális táplálék a babának, ha megfelelő benne a kalória, a vitamin és ásványianyag tartalom. Mindez az anya  folyadékbevitelének  és táplálkozásának  függvénye. Ugyanilyen egyenesen arányos a bevitt nikotinmennyiség is a tejben. Bár nem nagy mennyiségben, de igenis kimutatható az anyatejben a nikotin megjelenése.  

A már megszületett gyermek passzív dohányzása is épp olyan káros ránézve. A cigarettafüst részecskéi jelen vannak a szülők ruháján, haján és bőrén is. Tévhitként élik meg a felnőttek, mikor azt gondolják, hogy a lakás szellőztetésével elkerülhetik, hogy a gyerekük ne szenvedje el a passzív dohányzás következményeit. A falba, a bútorba, de még a kárpitba is megtalálhatók a kifújt füst részecskéi. 

Várandós nők leszokásában a nikotinpótlószerek alkalmazását nem javasoljuk, hiszen azzal továbbra is károsítja a szíve alatt hordott babát. Továbbá a dohányzás egyik napról a másikra való abbahagyása sem javallott. Abban az esetben pedig a hirtelen jött stressz, ami az anyát éri, ugyanúgy kihat a magzatra is. Leszokási szándékunkkal forduljuk bizalommal szülész-nőgyógyászunkhoz, védőnőnkhöz, vagy dohányzás leszokást támogató szakemberhez. 

Tóth Erzsébet 

Országos Korányi Pulmonológiai Intézet 

Dohányzás Leszokást Támogató Központ