dr. Nagy Zita írása

Mindannyian életünk során találkoztunk már – akár a közvetlen közelünkben is – depressziós, vagy annak tartott beteggel. Fontos megkülönböztetni a gyászt, vagy a súlyos traumákra adott élettani reakciót ettől a betegségtől, ennek elkülönítése pszichiáter feladata.
A depresszió egy olyan állapot, amit komolyan kell venni, nem egyszerűen stressz vagy rosszkedv. A depresszió egy mentális betegség, amely az egész szervezetet érinti. Gyakori kórkép, bárkit érinthet. A depresszió visszatérhet vagy akár krónikussá is válhat.
A depresszió nem csak egy lelkiállapotot jelent, hanem az egész szervezetet érinti, beleértve az egyén étvágyát, alvását, a saját magával kapcsolatos érzéseit valamint a különböző dolgokról való gondolkodásmódját is.
Nem egy múló, normális lelkiállapot és nem is a személyiség gyengeségének a jele. Továbbá nem jelenti azt, hogy az illető “ki akarja húzni magát valami alól”. Nem igaz az az elképzelés sem, hogy az érintett személy ‘összeszedi majd magát’ és jobban lesz.
Gyakori tünetei a szomorúság, csökkent érdeklődés, fáradtság, csökkent vagy megnövekedett étvágy, alvászavar, pesszimizmus, érdektelenség, koncentrálási nehézségek, nyugtalanság, ingerlékenység, elhúzódó testi panaszok mint például fejfájás, emésztési rendellenességek, vagy krónikus fájdalom. Megjelenhet az öngyilkossággal való foglalkozás, öngyilkossági kísérlet vagy önsértés.
Minden érzésünk, hangulatváltozásunk, gondolatunk, érzékelésünk és viselkedésünk kapcsolatban áll az agyunk idegsejtjeinek működésével. Az agy területén több, mint 1 milliárd idegsejt (neuron) található, melyek köré szerveződik a komplex idegrendszeri hálózat. Ennek egészséges működése szükséges ahhoz, hogy testi, lelki és szellemi jól-lét állapota álljon fenn. A fenti egyensúly megbomlásához vezethetnek genetikai tényezők, de környezeti hatások is, traumatikus életesemények. Ez utóbbiak az okozott elhúzódó stressz miatt olyan változásokat idéznek elő az agyunkban, amelyek működési zavart, következményesen depresszió okozhatnak
A dignosztizált depresszió kezelését minél előbb el kell kezdeni, mert a hosszan fennálló kezeletlen betegség szövődményekhez vezethet, visszafordíthatatlan károsodásokat okozhat.