Mi az, amit, bárki megtehet magáért, hogy egyszerűen és olcsón erősítse az immunrendszerét?
Márkné Varga Zsófia életmódtanácsadó írása

- Használjuk a természet erejét, menjünk ki a szabadba és vegyünk napfürdőt, lélegezzük be a friss levegőt.
- Hidratáljunk vízzel, ezzel megkönnyítjük a májunk, vesénk működését és a vérünket, agyunkat is felfrissítjük.
- Lélegezzünk! Különösen fontos most, hogy hogyan végezzük. Próbálgassuk csak az orrunkon át venni a levegőt és ne túl nagyokat. Ha csak az orrunkat használjuk egyszerre csak 50 %-kal kevesebb levegő jut a szervezetünkbe. Az orr melegíti és párásítja a levegőt, így véd a kórokozóktól. Ezenfelül, NO (nitrogén-monoxid) gáz termelődik közben, amely ha eljut a tüdőbe tágítja a légutakat, nem engedi beszűkülni!
- Figyeljünk rá, hogy rendszeres legyen a székletünk, együnk sok zöldséget és gyümölcsöt, igyunk vizet és mozogjunk. Immunrendszerünk nagy része a belekben található, ha tisztán tartjuk serkentjük működését. Fontosak a rostok, de nem a teljes kiőrlésű gabonákból. A baktrériumok a rostokon élnek, amelyeknek a növények a legfontosabb forrásai. Minden étkezés tartalmazzon nyers, párolt vagy fermentált zöldséget. Ne fogyasszunk kész- és gyorsételeket, ezek két hét alatt felére pusztítják a hasznos baktériumokat. A finomított ételek, mint a tészták, péksütemények, de a túl sok krumpli is eltömítik a bélbolyhokat, ezáltal csökken a tápanyagok felszívódása. Így szinte felesleges a vitaminok pótlása, mert nem tudnak eljutni a szükséges helyre, felhasználatlanul ürülnek ki a szervezetből.
- Együnk sót, hogy legyen elég gyomorsavunk megemészteni a táplálékokat, hogy fel tudjanak szívódni a tápanyagok. A gyomorsav elpusztít rengeteg betolakodót, akkor se használjunk savlekötőt, ha úgy érezzük folyton visszajön a sav! Próbáljuk ki inkább a sószopogatást.
- Kerüljük el a margarinok és étolajok fogyasztását, gyulladáskeltők, lassítják az emésztést, toxikusak és a szervezet számára hasznosíthatatlanok. Helyette használjunk főzésre állati zsiradékot, ha nincs el is kerülhetjük, párolva készítve ételeinket.
- Kerüljük a tejtermékeket, főleg ha légúti betegségekre vagyunk hajlamosak, mert a szervezetet rengeteg nyák termelésére késztetik, ami kedvez a kórokozók megtapadásának.
- Mozogjunk minden nap, mozgassuk át az egész testünket. Jobb lesz a kedvünk és a keringésünk is.
- Tegyük ki magunkat hideghatásnak. A hideg az immunrendszerre stimulálóan hat, a véredények összehúzásával, segíti a salakanyagok távozását, munkára készteti a fehérvérsejteket. Az egészséges szív- és érrendszert kiválóan edzi, segítségével fokozható a teljesítmény. Az egész testet vitalizálja és energiával tölti fel.
Hogyan csináljuk a gyakorlatban:
• hideg-meleg vizes váltó zuhanyozás, mellyel kitűnően serkenthető a vérkeringés.
• egy réteggel kevesebb ruha a szabadban, intenzívebb mozgás mellett, ez gyerekeknél is bátran bevethető, ha mozgékonyak
• tavasszal mezítlábazás egy hidegebb, sekély patakban, ezt is kipróbálhatjátok korhatárra tekintet nélkül
• a hálószoba hőmérsékletének fokozatos csökkentése, először csak erőteljes szellőztetéssel esténként
- Böjtöljünk! Úgyis most van itt az ideje, de nem mindegy hogyan. Az időszakos böjtölés (este 8-tól délig) nagy mértékben aktiválja az autofágiát, amely egy kifinomult védekezési mechanizmus a betolakodókkal szemben. Képes arra, hogy felismerje, elfogja és elpusztítsa a sejten belüli kórokozókat, mikróba ellenes molekulákat küld az elérhetetlen helyen rejtőző betolakodókhoz, bemutatja a mikróba összetételét az immunrendszernek, hogy az antitestet tudjon ellene termelni!
- Aludjunk jól. A regenerálódás és pihenés legfőbb ideje az éjszaka. Szervezetünk ekkor futtatja le a javító programokat, méregtelenít, agyunk átkapcsol és feldolgozza a rengeteg információt, ami napközben érte. Az alvás nem valami jutalom, hanem alapvető emberi szükséglet.
- Támogassuk vesénk és májunk tisztító munkáját. Pár perc mezítlábazás a kertben, finoman segíti a kiválasztást. A talpunk felosztható a szerveinknek megfelelő területekre. Egy kis mezítlábas sétával finoman ingerelhetjük ezeket a területeket. Ha nincs lehetőségünk szabadba menni, egy nagyobb tálcára teríthetünk kavicsokat és ezen járkálhatunk néhány percig. Használat után bedughatjuk az ágy vagy szekrény alá, amikor másnap elővesszük összerázódik annyira, hogy más pontokat stimuláljon, mint előző nap.
- Keressük meg a középpontunkat! Hívők előnyben, ha hiszünk a Természetfelettiben, kevésbé tud a félelem a gondolataink közé férkőzni. Ha nem, akkor is megkereshetjük azokat a szilárd alapokat, amihez visszanyúlhatunk.
- Korlátozzuk az internet használatot, így elménket is böjtöltetjük, megszabadulunk a felesleges pánikkeltő hírektől.
- Lassuljunk le, a stressz a legnagyobb megbetegítő! Helyette inkább nevessünk sokat, játszunk és figyeljük az ébredő természet változásait. Ezt egy ablakból is megtehetjük és ha nem meditáltunk még sosem ez kitűnően segít elengedni a negatív gondolatokat.
- Készítsünk listát a dolgokról, amiket itthon meg szerettünk volna csinálni és kezdjük el megvalósítani.
+ 1 Ha belátható távolságra kell mennünk, menjünk gyalog, így négy dolgot is teljesítünk a felsoroltakból: friss levegő, mozgás, hideg terápia és ezek együttes hatásaként a rendszeres széklet. A napi sétánkat tegyük meg olyan ruhában, ami vagy a karunkat vagy a lábszárunkat (bátrabbaknak mindkettőt J) fedetlenül hagyja, így természetes formában tudunk hozzájutni ehhez az elengedhetetlen vitaminhoz. Fázósabbak próbálják ki, hogy rétegesen öltözködnek felülről, zoknit, cipőt húznak, de a lábszárukat szabadon hagyják.
Együnk bélflóra támogató ételeket: zöld leveles növényeket, káposzta féléket, csontlevest, fermentált zöldségeket. Ha puffadást okoznak, fokozatosan emeljük az adagjukat, egy szelettől/kanáltól kezdve. Cukrot a káros baktériumok és a szemünk kívánja, nem a születendő gyermekünk, ezért nyugodtan elhagyhatjuk. Néha egy kiskanál mézet eszegethetünk, ha édességre vágyunk. Pre és pro biotikumok helyett részesítsük előnyben a nyers rostos zöldségeket és ezek erjesztve savanyított (fermentált) változatait.