Az új év kezdete a fogadalmak időszaka. Szinte mindenki elhatározza magát, hogy valamiben változni fog, valamit másként fog csinálni, mint eddig. Vannak ilyen történeteink, amelyek arról szólnak, hogy elértük-e a kívánt változást, vagy sem. Nem kevesebbet állítok, mint azt, hogy bárkinek sikerülhet elérnie a célját, ha bevet egy aprónak látszó kis trükköt:  Az ÚJ SZOKÁST. Az elhatározásaink megvalósításában ugyanis nagy segítségünkre vannak a szokások. Ha valamit megszokásból csinálunk, annak elvégzésére nem kell külön energiát fordítanunk. Sőt gondolkodnunk sem kell a véghezvitelén, mert rutinból megy. Úgy is tekinthetünk rá, hogy egyszer már eldöntöttük, hogy hogyan cselekszünk és mivel mindig ugyanígy teszünk, többször már nem kell döntenünk róla. Ebben az agyunk nagy segítségünkre van: azért hogy bonyolult problémákra találjon megoldást, minden lehetséges viselkedésformát szokássá igyekszik alakítani, így energiát spórol. Ráadásul a szokások megnyugtatnak, csökkentik a szorongást, így a stresszes életvitelünkre kifejezetten üdítően hatnak.  

Kívülről nézve valóban egyszerűnek tűnik: Bevezetek egy új szokást és máris jobb lesz az életem. Igen jobb, de miben is?! Mindenkinek ugyanarra van szüksége a sikerhez, boldogsághoz és egészséghez? Nincs pontos recept, nincs felülmúlhatatlan viselkedésforma, amitől mindannyian sikeresek, boldogok és egészségesek lehetünk. Mindenkinek egyénileg kell megtalálnia a számára előnyös szokásokat. 

Persze nem mindegy, hogy jók vagy rosszak-e a szokásaink. A szokások hasonlítanak a dominó effektushoz, egy-egy szokás újabbakat gerjeszt pozitív és negatív irányban is. Ki dönti el, hogy egy viselkedés minta jó vagy rossz? Természetesen nem a szomszéd, azonban a környezetünk visszajelzéseit mégis érdemes figyelembe venni. Az számít igazán, hogy a szokásunk hoz-e valami jobbat az életünkbe, akármilyen pici is legyen az. Segít-e abban, hogy a saját magunk által vágyott életünket megvalósíthassuk a mindennapokban?  Vannak szokások, amik teljesen automatikussá tudnak válni, vannak azonban olyanok, amiért mindig tenni kell. Nem fog menni magától, az elhatározáson túl elszántságra is szükségünk van egy új viselkedésforma bevezetésénél. Ne csüggedjünk el, minden nap egy újabb lehetőség! Hasonlítsuk össze a befektetett erőfeszítésünk eredményét azzal, a veszteséggel, ha nem tartjuk be az elhatározásunkat. Ez a tükör mindig segíteni fog, hogy újra nekirugaszkodjunk.  

Mik azok a szokások? A szokás szó eredete nagyon ősi, a magyar nyelvben mindenképpen. Egy nép szokásai a régi időkben egyenlőek voltak a hagyományaival, vagyis az életről alkotott elképzeléseivel, amik meghatározták, hogy mikor hogyan cselekszik. Ha az egyén tekintetében vizsgáljuk ezt, azt látjuk, hogy a szokásaink egy láthatatlan keretet adnak az életünknek. Viselkedésmintáinknak Körülbelül 40 %-át megismételjük nap, mint nap, ráadásul úgy, hogy ennek tudatában sem vagyunk. Így már érthető, hogy ha csak egy kicsit is változtatunk, mekkora hatással lehet életünk és a közérzetünkre.  

Abban biztosak lehetünk, hogy mindenkinek vannak szokásai. Ha nagy emberek életéről olvasunk, feltűnik, hogy mindegyiknél találunk valami cselekvést, amit mindig egy bizonyos módon hajtott végre újra és újra és ennek a cselekedetének lett az az eredménye, amiről az utókor megemlékezik. Ezek a cselekedetek a szokások. Nem kell ennyire emelkedettnek lenni ahhoz, hogy felfedezzünk egy-egy szokást. Elég csak a házi kedvencünkre tekinteni, aki mindig ugyanakkor, ugyanoda, ugyanazt az eledelt várja, amit megszokott. Vagy egy kisbabára is gondolhatunk, aki kiegyensúlyozottabb, ha minden egy bizonyos szokásrend szerint történik körülötte. Ez a szokások másik ismertetőjele: kiszámíthatóak. Lehet attól még valaki kreatív és egyedi, hogy hozzászoktatja magát ahhoz, hogy a napnak bizonyos szakaszában fog dolgozni. 

Ebben a cikk sorozatban pár érdekességre szeretném felhívni az olvasó figyelmét, olyan ötleteket igyekszem adni, amivel kézzelfoghatóvá válik a szokásformálás. 

Rengeteg könyv foglalkozik a szokásokkal, sőt on-line kurzusokon is részt vehetünk, ahol elsajátíthatjuk a szokásformálás mibenlétét. Nem véletlenül, a jó szokásokat összefüggésbe hozzák a sikerességgel és a boldogsággal, sőt az egészséggel is. Vegyünk egy egyszerű példát. Ha valaki elsajátítja a hálaadás képességét, akkor boldogabbnak fogja érezni magát. Ezt úgy teheti meg, ha azt az új szokást vezeti be, hogy minden este keres 3 dolgot amiért hálás lehet, attól függetlenül, hogy milyen volt a napja. Láthatjuk, hogy a szokás úgy működik, hogy elhatározom magam és.cselekszem újra és újra, kitartóan 21 napig (3 teljes hétig!), amíg rögzül, ezután már könnyebben megy. Az okosok szerint pontosan ennyi idő szükséges ahhoz, hogy bevésődjön egy új szokásunk.  

Vannak öröklött szokásaink, amiket a származási családunkból hozunk. Ezeknek többnyire nem is vagyunk tudatában, amíg nem kerülünk szorosabb viszonyba valaki mással, aki ezeket az addig jelentéktelennek tűnő dolgokat másként csinálja, lsd.: fogkrémes tubus esete. Vannak olyan szokásaink, amiken már mi magunk nagyon sokat dolgoztunk, pontosan azért, hogy ne hasonlítsunk xy-ra. Vannak, amikre az élet tanított meg minket, kifejlesztettük,  mert másként nem tudtunk elérni valamit. Ezeken túl azonban léteznek áhított vágyaink, hogy milyenek szeretnénk lenni, ilyenkor azonban nem szokott eszünkbe jutni, hogy az elérésükhöz bevethetjük ezt a segítő eszközt: SZOKÁS 

Márkné Varga Zsófia

diplomás életmód tanácsadó